Blog

16 Photoshop pluginov, ktoré ti zjednodušia život

Learn2Code tím - 13.01.2017 - Tipy a triky

Áno, každý z nás chce ušetriť čas a platí to aj pri Photoshope. Preto existujú pluginy. Teda akési rozšírenia, vďaka ktorým ušetříš kopu času. Určite zvládneš pracovať aj bez pluginov, ale bude to pracnejšie.

Už ako názov hovorí: plug (vložiť) - in (do niečoho). Dobre, stačí slovíčkarenia. Jedná sa o rozšírenie do aplikácie. Tí počítačovo zdatnejší poznajú, ako sa kedysi inštalovali také pluginy, kde ste museli nájsť správny priečinok, rozbaliť obsah zazipovaného súboru, prekopírovať to tam, reštartovať Photoshop a bolo to. Teraz to je o troška jednoduchšie.

Existuje aplikácia Adobe Extension Manager (je zadarmo), vďaka ktorej dokážeš vyhľadávať pluginy všeho druhu a všetkej chuti pre rôzne aplikácie – samozrejme od Adobe 😊 Stačí zadať kľúčové slovo, čo chceš aby plugin vyriešil za teba a vybehne ti niekoľko príkladov pluginov, ktoré si jednoducho nainštaluješ a máš to v aplikácii.

Nemusíš používať Adobe Extension Manager. Tiež môžeš ísť na oficiálnu stránku tvorcu pluginu a odtadiaľ si stiahnuť tento plugin a nainštalovať – ale pozor: platí, že plugin by sa mal vedieť „nainštalovať sám“. Adobe Photoshop CC 2017 obmedzil inštaláciu pluginov „piate cez deviate“. Alebo to už bol CC 2015? Doba sa mení.

Všetko, čo má príponu XZP (teda pluginove balíky) by sa malo inštalovať prostredníctvom Adobe Extension Manager.

Dosť rozprávania. Prejdime k tomu dôležitejšiemu. Ktoré sú to najpoužívanejšie pluginy ktoré ti ušetria čas? A sú teda aj bezplatné 😊

Môže ich byť viac alebo menej, ale toto su jedny z najobľúbenejších:

Google Nik Collection

Toto neber doslova. Je to Photoshop od Googlu. Vďaka tomuto pluginu dokážeš odstrániť noise (šum) z fotografie, vieš sa pohrať s tonalitou obrázkov alebo zvoliť rôzne prednastavené filtre aby tvoje fotky vyzerali ešte lepšie.

Layers Control

Veľmi užitočný nástroj, vďaka ktorému si zachováš poriadok vo svojich vrstvách. Skontroluje a odstráni prázdne vrstvy, rýchlo premenuje vrstvy alebo prekonvertuje vrstvu na Smart Object. Sú to banálne veci? Môžu byť, ale pri pravidelných úpravách vrstiev si tento plugin zamiluješ.

Velositey

Taktiež veľmi užitočný plugin pre designerov. Pomocou neho dokážeš navrhnúť design stránky za „pár“ sekúnd.

Cut and slice me

Zabudni na stratený čas pri nastavovaní rozmerov na obrázku. Tento plugin má uložených mnoho rozmerov, ktoré určite využiješ.

Size Marks

Už si potreboval zistiť medzeru medzi dvoma elementami? Ako si to skúšal? Existujú krkolomné spôsoby, ale víťazom sa stáva...

Shadow generator

Poznáš flat design? Je to celkom populárne. Hlavne keď sa rozmáha minimalizmus. Long shadows, teda dlhé tieňe sú neodmyslitelnou súčasťou flat designu.

Composer

Potrebuješ vykonať jednu zmenu na 15 vrstvách? Jedna zmena na prvej vrstve, druhá zmena na druhej vrstve, tretia zmena a prejde aj pol hodina 😁  Vykonaj kľudne zmenu aj na 100 vrstvách pomocou pár klikov.

Harry’s filter

Kto vie kto bol ten Harry, ale musel to byť niekto šikovný keď bol po ňom pomenovaný tento plugin. V ňom nájdeš desiatky prednastavených efektov ktoré sú pripravené na použitie.

Dupplicator

Jednoducho .. kopíruj vrstvy toľko krát, koľko bude potrebné. Už sme spomenuli niekoľko pluginov na prácu s vrstvami. Tak hádam si vyberieš jeden z nich.

Výborné pluginy, ale platené:

WebZap

Designuj weby jak páááán. Tento plugin ti v tom pomôže.

Renamy

Môžeš, nemusíš použiť, tentokrát zvládneš premenovať aj 100 vrstiev naraz.

PSD Cleaner

Priznajme si to, sme trošku bordelári. Tento plugin nám pomôže udržiavať naše PSDčko čisté a prehľadné. Napríklad odstráni nepotrebné alebo nepoužité vrstvy.

CSS Hat

Pre front-end kóderov to môže byť alfa a omega. Všetko, čo vytvoria vo Photoshope vedia skonvertovať do CSS3.

Retouching panel

Že profesionálna retuš je tažká na naučenie? Nemusí to tak byť vždy.

Flaticon

A sme zase pri flat designe. Bohatá databáza ikoniek, ktoré využijete pri nejednej infografike.

Super Spray

Že Photoshop má málo prednastavených brushov? Nevadí, rozšír si kolekciu brushov. S týmito brushmi môžes doslova kresliť čokoľvek. DOSLOVA!

Možno si povieš, že celkom slušná pálka za takéto pluginy, ale keď to využiješ a zarobí ti to, prečo to nevyužiť? Takto to platí aj pre online kurzy o Photoshope. Investovaný čas do týchto kurzov sa môže premeniť napríklad v sľubnú prácu grafika.

Toto bol zoznam obľúbenejších pluginov. Poznáš iné, ktoré sú tiež v niečom užitočné? Podeľ sa o ne v komentároch.Logo facebook

Learn2Code tím

Učíme ľudí dizajnovať, robiť webstránky a programovať. Naše prezenčné kurzy nájdeš vo viacerých mestách na Slovensku a pomocou online kurzov sa môžeš vzdelávať z pohodlia domova.


Najpoužívanejšie klávesové skratky v Adobe Photoshop

Tipy a triky

Človek je tvor lenivý, resp. tvor vynaliezavý a ešte aj v počítačovej ére sa vynašiel a zaviedol klávesové skratky. Ale musí sa uznať, že klávesové...

Ako sa stať iOS vývojárom

Tipy a triky

Zrejme uvažuješ nad tým, že sa staneš vývojárom pre platformu iOS. Budeš mať blízko aj k programovaniu pre tvOS (Apple TV), watchOS (Apple Watch), macOS...

Prečo sa venovať programovaniu pre iOS?

Tipy a triky

Mnoho ľudí dnes uvažuje nad tým, že začne programovať mobilné aplikácie. Je to v móde, trendové a roboty je stále dosť. Navyše predstava je taká, že...