Blog

Programátorka Ivana: Nepracujem v mužskom svete, veď je to aj môj!

Martina Baumann - 26.04.2017 - Rozhovory

V rámci Medzinárodného dňa žien v IT som pátrala po úspešných Slovenkách a aj keď je žien všeobecne v IT pomenej, stále sa môžeme u nás doma pochváliť tými šikovnými! Ivana Lieskovská je teda nielen šikovná, mladá a krásna žena (podľa fotiek by som povedala, že si zmýlila povolanie a pokojne by mohla byť aj modelka), ale navyše k tomu je úspešná programátorka, ktorá každý deň produkuje množstvo skvelých nápadov. Vtipne poukazuje aj na to, že žena v IT nemusí byť vnímaná len ako dekorácia.

Ivana má aj svoj vlastný blog, kde si môžeš prečítať viac o jej aktivitách - o jej konferenciách a cestovaní, o Rails Girls alebo o projekte o lingvistike.

Ivana Lieskovská
Ivana Lieskovská


Môžeš sa nám na začiatok trošku predstaviť. Čo presne robíš, čomu sa venuješ?

Som programátorka a analytička. Momentálne pracujem pre CSA Systems, kde sa zaoberáme laserovým skenovaním a spracovaním 3D scanov priestoru. V práci najmä pijem kávu a premieňam ju na skvelé nápady, ktoré potom programujem.

Vo voľnom čase tancujem, maľujem, chodievam do fitka alebo na bouldrovku. A učím sa zopár cudzích jazykov, čo vo mne vzbudilo záujem o kvantitatívnu lingvistiku.

Wau, to znie, že tvoj deň je skutočne nabitý povinnosťami, ale nájdeš si čas aj na zábavu. Ak by si však nerobila to, čo robíš, čo by si s najväčšou pravdepodobnosťou robila? 

Bola by som búrka. Ale nie, asi maliarka. Alebo by som sa venovala lingvistike a nejakým exotickým cudzím jazykom.

Vráťme sa ešte trošku k štúdiu. Dnes nemusíme IT študovať výhradne len na vysokej škole, existujú rôzne online vzdelávacie platformy, kde sa dokážu ľudia naučiť aj programovať. Čo si myslíš o podobnom štýle samoštúdia ty?

Online kurzy zbožňujem. Na nete dnes už nájdete milióny kurzov z oblastí informatiky, ekonómie, podnikania, psychológie, hudby... Väčšina MOOC (massive online open course) je zostavená zo sérii krátkych videí, v ktorých je jednoducho a zaujímavo vysvetlená učebná látka. 

Online kurzy majú výhodu aj v tom, že riešia aktuálne veci, na rozdiel od predmetov v škole, sú pútavejšie a viac vás vtiahnu, lebo sa učíte tým, že niečo sami tvoríte. 

Ivana Lieskovská
Ivana Lieskovská, autor fotografie: Michal Čerňanský

Keď si začínala, bolo to pre teba ťažké? Vedela si si hneď poradiť?

Úprimne, často som bola frustrovaná a rozmýšľala som nad inou školou asi tak každé dva týždne.

Čo bolo pre teba najťažšie?

Uf, toho je celý zoznam. Jednou z tých ťažkých vecí bolo prijať akési apatické a trochu nekultúrne prostredie na fakulte medzi informatikmi. Z gymnázia som bola zvyknutá na proaktivitu, angažovanosť, záujem učiteľov o názor študentov, podporu tvorivosti a aký-taký vzájomný rešpekt. S týmto som sa stretla počas štúdia vlastne zriedka.

Našťastie som spoznala aj pár nadšencov a brutálne inteligentných ľudí, ktorí na sebe makali a tvorili vlastné veci už dávno popri škole. Tí boli aj sú pre mňa inšpiráciou, keď mi niečo nejde.

Fórum Restart Europe
Fórum Restart Europe v Benátkach, 2014. Na fotografii je tiež CEO Microsoft Italy - Carlo Purassanta


Ako to vnímaš pracovne? Máš podľa teba väčšie šance sa zamestnať v IT a nájsť si lepšie platenú prácu?

Z pracovného hľadiska sa môžem sťažovať iba ak na priveľa pracovných ponúk. Dostávam  ich množstvo, neustále! A to z rôznych kútov sveta. A čo sa týka platu, na ten sa sťažovať tiež nemôžem.

Ako reagovali tvoje kamarátky, keď si sa rozhodla študovať a pracovať v tejto sfére?

Zmäteným úsmevom. Ale všetky sme šli študovať niečo uletené, bavila nás fyzika. Jedna išla študovať matematiku, druhá jadrovú chémiu...

Veľký Čínsky múr, Peking, Čína 2016 - výlet počas konferencie softvérových inžinierov.
Veľký Čínsky múr, Peking, Čína 2016 - výlet počas konferencie softvérových inžinierov.


Ako to potom vyzerá, keď idete spolu napríklad na kávu, rozprávate sa o tvojej práci? Alebo si túto tému šetríš pre mužský kolektív?

Počas štúdia informatiky sa mojimi kamarátkami stali spolužiaci a káva sa záhadne transformovala na pivo. S chalanmi sme málokedy riešili niečo iné, ešte aj v intrákových oknách, v ktorých sa svietilo, sme videli trojuholníkové matice a rady na parkoviskách nám pripomínali matematickú analýzu. Ak idem mimoriadne na kávu s niekym mimo IT, riešime to, čo máme spoločné.

Ľudia si často spájajú výraz IT s mužmi a nevedia si predstaviť, že by s ním mohlo mať niečo dočinenia aj nežnejšie pohlavie. Automaticky si myslia, že IT je skôr svet mužov. Ako to vnímaš ty? Pracuješ viac v mužskom alebo ženskom svete?

Prácu v IT vnímam ako kreatívnu a vznešenú zároveň. Kreatívnu preto, lebo existuje x spôsobov, ako môžeš niečo spraviť. Vznešenú preto, lebo slúži ľuďom. Robíš produkty pre ľudí, ktorí ich budú potom používať pri práci alebo len tak, pre zábavu. Čo na tom nie je pre ženy?

Muži sa v IT možno iba cítia sebavedomejšie. Veľakrát len preto, že ako deti vnímali počítače ako hračky. Keď však prídu na vysokú školu, málokedy majú viac relevantných vedomostí ako dievčatá. Takéto stereotypné modely však majú veľký vplyv na výber budúceho smerovania, čo je škoda, pretože spojenie “ženy v IT” znie celkom harmonicky.

Aby som odpovedala aj na tvoju poslednú otázku, priemerne sa pohyboval počet mojich kolegýň v intervale <0; 2>. Napriek týmto číslam budem tvrdohlavo tvrdiť, že nepracujem v mužskom svete, veď je to aj môj svet.

Ako sme robili semestrálnu prácu na číslicové počítače
Ako sme robili semestrálnu prácu na číslicové počítače

Podľa toho, čo teraz počúvam a vidím, si mladá a atraktívna žena plná energia, skvelých nápadov. Berú ťa tvoji mužskí kolegovia rovnocenne? Povedzme, ak riešite nejakú úlohu, cítiš, že tvoje slovo má rovnakú váhu?

Väčšinou áno. Mala som len pár kolegov, ktorí si potrebovali niečo dokazovať. 

Vidíš výhody toho, že je stále menej žien v IT? Alebo sa už pomer žien a mužov pomaličky vyrovnal?

Nemyslím si, že sa pomer mužov a žien v IT vyrovnal a kým (ak) sa tak stane, to ešte nejakú dobu potrvá. Tento nepomer má, samozrejme, aj svoje výhody.  Jednou z nich je napríklad to, že s tebou robia občas rozhovory o tom, ako málo je žien v IT (smiech).

Je to dvojsečná zbraň, niekedy je tvoja prítomnosť veľmi vítaná, v horších prípadoch sa cítiš ako dekorácia.

Vďaka nízkemu počtu žien v IT sú však vyvíjané úžasné aktivity, organizované eventy a workshopy špeciálne pre dievčatá, ktoré majú záujem o IT, ale nevedia, ako začať. Toto úsilie spája ľudí a mňa vždy fascinuje to, ako sa nadšení ľudia vedia spojiť pre dobrú vec.

Programátorská súťaž ACM ICPC, Krakov, Poľsko 2013, zľava: Tomáš Isteník, Ivana Lieskovská, Martin Olešnaník
Programátorská súťaž ACM ICPC, Krakov, Poľsko 2013, zľava: Tomáš Isteník, Ivana Lieskovská, Martin Olešnaník

Ty očividne veľa cestuješ. Je to aj vďaka tomu, čo robíš? Má podľa teba programátorka veľké šance popri zamestnaní aj cestovať? Myslím tým samozrejme aj pracovné cesty do zahraničia.

Snažím sa, príležitostí je celkom dosť. Napríklad na fórum v Benátkach som bola pozvaná vďaka môjmu záujmu o startupy spolu s ďalšou hŕstkou žien z JA-YE (Junior Achievement Europe). V Lisabone mali zasa ženy z IT vstup na jednu konferenciu zadarmo. Niektorí zamestnávatelia vám radi preplatia účasť na medzinárodných konferenciách alebo školeniach, popri ktorých si nájdete chvíľu čas aj spoznať okolie. A služobné cesty sú ďalšia kapitola, aj na Slovensku sa dá nájsť práca, odkiaľ chodíte každé dva týždne do Nemecka, Holandska, Švajčiarska alebo Rakúska.

Pýtajú sa ľudia často na tvoju prácu? Stretávaš sa s tým, že by si dievčatá pýtali od teba nejaké tipy a rady?

Vieš čo, na prácu sa ma spýtajú noví ľudia vždy iba raz. Buď sú z rovnakého “akvária” a máme sa o čom baviť, alebo nastane chvíľka premýšľania, kam sa debata uberie ďalej z prekvapeného “Aha, wow”.

Jasné, niekedy odo mňa potrebujú radu. Myslím, že viacero z nás zažilo odpoveď typu “Nevieš používať počítač?”. Tak jasné, že sa radšej spýtaš kamošky.

Čo by si poradila dievčatám, ktoré sa nevedia rozhodnúť, či by mali ísť do programovania?

Toto rozhodnutie nesie so sebou mnoho rôznych reakcií, od lichotivých až po fakt extrémne trápne. Nenechajte sa odradiť hlupákmi a myslite sa svoju budúcnosť. Na nete nájdete veľa tutoriálov a online kurzov, kde sa môžete trochu pohrať a zistiť, o čom to je.

 Workshop Railsgirls, kde bola Ivana Lieskovská mentorkou, Bratislava 2015!
Workshop Railsgirls, kde bola Ivana Lieskovská mentorkou, Bratislava 2015!


Ivanka, ďakujeme ti za rozhovor. 


Ak sa ti rozhovor páčil, venuj mu 👍  Ak máš na Ivu nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇  


Twitter

Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. Menej žien v IT môže byť aj istá výhoda

Rozhovory

Alexandru Nyitraiovú sme už v jednom rozhovore spovedali, mnohí  z vás ju poznajú aj z Learn2Code, kde istý čas pracovala. Keďže je však stále o čom...

Predstavujeme Stanleyho - lektora kurzu Visual Design

Rozhovory

Stanley Mácha je novým lektorom kurzu Visual Design v Košiciach. Najskôr študoval architektúru a po skončení štúdia sa postupne začal venovať vývoju...

Jakub Ovesny - autor online kurzu Visual Design Digital

Rozhovory

Jakub sa už niekoľko rokov živí ako dizajnér-animátor. Prvý krát sa Kubo dostal do styku s dizajnom ešte počas strednej školy a neskôr aj pri práci v...