Matej Gábriš súťažil v našej CODE ARENE počas Profesia days začiatkom marca a získal zaslúžené prvé miesto! Matej nie je vôbec skúpy na slovo, a tak sme ho riadne vyspovedali.
Matejove kroky viedli 2. marca 2017 do našej CODE ARENY v bratislavskej Inchebe. Že nie je žiaden nováčik na IT scéne, nám bolo jasné hneď. Veď predsa získal prvé miesto v našej kóderskej súťaži.
Matej má veľa skúsenosti, spomeňme teda niektoré projekty:
A tak sme sa rozhodli, že ho trošku vyspovedáme. Prezradil nám niečo zo zákulisia programovania ako takého. Napríklad sme sa dozvedeli, že okrem toho, že príprava webky trvá dlhé hodiny, môže sa niekedy predĺžiť aj na celý rok (to sa mu totiž naozaj reálne stalo). Matej oficiálne pracuje ako full-stack developer a v nasledujúcich riadkoch sa dozvieš veľa zaujímavosti o ňom, jeho práci a celkovo o programovaní. Tak čítaj ꜜ
Nedá sa povedať, že súťaž bola priamo o naprogramovaní celej webstránky. Jednalo sa o programovanie „templatu“ v jazykoch HTML a CSS z pripraveného dizajnu. Nie je možné pripraviť celú webstránku za 15 minút. Všetci súťažiaci sa pokúšali za 15 minút pripraviť časť webstránky, tak aby bola pre divákov čo najviac vizuálne podobná dodanému dizajnu.
Reálne trávi programátor pri príprave webstránky dlhé hodiny. Samozrejme tento čas sa líši podľa toho, o akého programátora sa jedná. V mojom prípade sa dá povedať, že som full-stack developer, čo znamená, že mám na starosti prípravu celej stránky od dizajnu cez front-end (viditeľná časť webstránky pre všetkých návštevníkov) až po back-end (časť webstránky používaná administrátormi). Pri jednoduchších projektoch ako napríklad prezentačná webstránka pre firmu sa čas na úplné dokončenie webstránky pohybuje v rozmedzí pár dní. Avšak pri väčších projektoch, kde požadujú klienti na mieru pripravené riešenia, sa môže doba prípravy predĺžiť na týždne až mesiace.
Dĺžka prípravy webstránky závisí od množstva faktorov. Od veľkosti webstránky, od množstva programátorov, ktorí na webstránke pracujú, od skúseností programátora aj od spolupráce so zákazníkmi. V poslednom prípade sa mi raz stalo, že zákazník dokázal predĺžiť prípravu webstránky aj o jeden rok. Je to výnimočné, ale môže sa to stať.
Neviem, čo by som nazval trendom v programovaní. Používanie nových frameworkov? Keďže web developer pracuje v online svete, tak všetky novinky sa ku nám dostanú tak isto rýchlo ako do iných kútov sveta. Záleží na programátorovi či má chuť sa učiť nové veci, alebo zostane pri svojom štandarde.
Slovenský trh rozhodne ponúka veľa možností pre programátorov. Určite nie je potreba vycestovať. Pracovných miest pre programátorov je viac než dostatok. Dá sa povedať, že je veľký nedostatok programátorov.
Pokiaľ sa jedná o plat, tak v zahraničí býva niekoľko násobne vyšší, ale aj financie potrebné na bežný život sú vyššie. Pracovné podmienky sa dajú porovnávať. Benefity ako futbalový stôl, miesto na rýchly spánok, pohyblivý čas na prácu a podobne, sú už bežné aj u nás. Firmy sa predbiehajú, kto ponúkne viac benefitov, aby dostali programátora k sebe a potom si ho aj udržali.
Na programovanie webstránok sa môže dať naozaj každý. Stačí iba chuť a výdrž. Určite nie je potrebný žiadny špeciálny talent. Ja som napríklad začínal, keď som mal 15 rokov (dnes mám 30). Začal som programovať v jazyku C++ iba v konzole. V podstate som sa všetko naučil sám a nechodil som na vysokú školu. Keď som mal 25 rokov, tak som navštevoval jeden večerný kurz. To som už ale bol zbehlý programátor a kurz mi iba takpovediac dal dokopy všetko, čo som už ovládal a nasmeroval ma správnym smerom. Ako full-stack developer potrebujem ovládať všetky jazyky bežne používané pri tvorbe webstránok HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL a nie je mi cudzí ani linux, avšak ovládam aj ďalšie programovacie jazyky ako napríklad C, C#, JAVA.
Začínajúcim kóderom by som odporučil sa naučiť dobre a správne googliť, pretože to budú robiť väčšinu času, keď si nebudú vedieť rady s nejakým problémom. Určite odporúčam - naučiť sa poriadne jeden programovací jazyk, vďaka čomu bude už hračka naučiť sa akýkoľvek iný programovací jazyk. Tým nemám na mysli HTML či CSS.
Vďaka za rozhovor Matej. Páčil sa ti rozhovor? Venuj mu 👍 Ak máš na Mateja nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇
Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem.
Rozhovory
22.05.2017 - Martina Baumann
Do tímu lektorov Learn2Code sa pridal Martin Šimo, ktorý je podpísaný pod náš nový kurz Google Analytics pre začiatočníkov. Ako sám hovorí, má s online...
Rozhovory
07.05.2017 - Martina Baumann
Len pred tromi dňami sme zverejnili online kurz Java pre začiatočníkov (za ktorý nemusíš platiť, je totiž dostupný úplne zadarmo) a už dnes má...
Rozhovory
27.04.2017 - Martina Baumann
Poznáte ju najmä ako jednu zo zakladateliek spoločnosti PIXEL FEDERATION, dlhé roky pôsobila a pôsobí v IT a v oblasti ľudských zdrojov. Ako sama...