Blog

Success story: Tomáš je úspešný frontenďák v nemeckom start-upe

Marian Kristel - 07.10.2017 - Success stories

V našom novom blog poste predstavujeme Tomáša Michalicu, ktorý okrem toho, že študuje na STU v Bratislave, pracuje ako frontend developer v nemeckom startupe. V dnešnom rozhovore ti prezradí, ako sa dostal k programovaniu, odkiaľ čerpá inšpiráciu a čo plánuje do budúcnosti. Poď na to, prečítaj si celý rozhovor.


Začnime tvojou aktuálnou prácou. Čo presne robíš, aká je tvoja pozícia?

Momentálne  pracujem / stážujem ako front-end developer v startupe v Hamburgu, kde momentálne aj bývam. Start-up sa venuje predaju pernamentiek do fintness centier po celom Nemecku. Predtým som rok stážoval v digitálnej marketingovej agentúre v Bratislave.

Frontenďák Tomáš Michalica
Frontenďák Tomáš Michalica

A ako si k tomuto dostal? Čo ťa k tomu viedlo?

Po pravde, chcel som ísť na Erasmus štúdium, na ktoré som si bohužiaľ nestihol podať prihlášku. Preto som sa rozhodol ísť na stáž, čo momentálne vôbec neľutujem, práve naopak. Hamburg je skvelé mesto, veľa tech eventov, množstvo startupov v kombinácii so super pracovným kolektívom vytvára pre mňa naozaj motivujúce prostredie.

Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom?

Určite áno a nie jeden. Ich mená vám ale neprezradím. Je dobré mať nejaký vzor, určite si niekoho nájdite a nechajte sa ním inšpirovať.

Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú?

Inšpirácie je na internete veľmi veľa. Stačí poriadne hľadať, pozerať čo funguje a čo nie. Čo sa týka template-ov pre frontend, sem-tam sa pozriem alebo kúpim niečo na https://themeforest.net/. Zo zahraničných magazínov by som odporučil https://medium.com/.


V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci?

Okrem práce študujem na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave na Fakulte elektrotechniky a informatiky, takže času je naozaj málo, ale parkrát za týždeň si vždy nájdem čas na prečítanie článku alebo nejakých noviniek zo sveta IT.

Čím všetkým si si musel prejsť, pokiaľ si sa vypracoval na túto pozíciu?

Musel som sa naučiť programovať :D ako taký základ mi dala univerzita a nejaké kurzy, ktoré som absolvoval počas štúdia - jeden z nich bol aj online kurz z dielne Learn2Code. Ďalej to bola stáž v reklamnej agentúre a nejaké vlastné bočné projekty - napríklad aj moja bakalárska práca. Určite odporúčam mať nejaké "side" projekty, na ktorých sa človek zdokonaľuje a napreduje.

Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?

Myslím, že nie. Aj keď, radšej sa podieľam na vývoji frontedovej časti, to je aj smer, ktorým sa momentálne uberám.

Dnes je obrovský dopyt po programátoroch. Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať?

Na internete je veľmi veľa dobrých materiálov, videí, návodov, stačí si dobre vybrať. Ak neviete, ktorým jazykom začať (v prípade, že neviete programovať vôbec), vybral by som si JavaScript. Je to veľmi jednoduchý a v dnešnej dobe veľmi žiadaný jazyk, dokonca niektoré svetové univerzity začali uprednostňovať JavaScript pred jazykom C - pre učenie sa základov programovania.

Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví?

Jednoznačne sloboda. Programátor môže robiť odkiaľkoľvek a čokoľvek. Môžete precestovať celý svet a popri tom pracovať ako freelancer na svojich projektoch alebo ako externista pre firmu. Tak isto je to neustály a rýchly vývoj technológií a možnosť a nutnosť učiť sa niečo nové. Zároveň je to aj ponuka práce v IT oblasti, ktorá je v dnešnej dobe veľmi veľká.

Mal si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné?

Áno viac krát, ale boli to len chvíľkové stavy :D

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Zatiaľ neviem, neplánujem. Určite chcem dokončiť univerzitu a popri tom pracovať na nejakých zaujímavých projektoch.

Máš nejakú radu, ktorú by si chcel zdieľať so študentmi, ktorí len začínajú s tvorbou web stránok a programovaním alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti?

Sledujte aktuálne trendy, hlavne na sociálnych sieťach ako Twitter, LinkedIn, ale aj Facebook. Sledujte na nich tých správnych ľudí. Čítajte zahraničné blogposty a články a hlavne, nebojte sa skúšať nové veci.


Tomášovi veľmi pekne ďakujem za rozhovor. Ak máš na Tomáša nejaké otázky, napíš ich do komentára dole! Tešíme sa na ďalšie super úspešné príbehy absolventov Learn2Code kurzov.


Maiox

Marian Kristel

Mám na starosti marketing a operations v Learn2Code | (spolu)organizujem programátorský workshop Rails Girls Bratislava | ambasádor EU Code Week na Slovensku

Byť freelancerom na Slovensku nemusí byť vôbec ťažké

Success stories

Freelancer Tomáš Radič dlhé roky pracoval v korporáte, aj keď v podvedomí stále cítil, že to nie je to pravé orechové a lákalo ho programovanie. Až si...

JavaScript developer Adam odporúča študovať online

Success stories

Stretli sme sa na našom prvom meetupe. Adam Ilčišák síce nie je veľký fanúšik networkingových akcií, ale pokecať s nami si prišiel rád. A my sme sa s...

Success story: Juraj je úspešným programátorom na voľnej nohe

Success stories

Juraj Szelepcsényi študoval Telekomunikácie na Technickej univerzite v Košiciach. Ako väčšina študentov, tak aj on nevedel, čo bude po škole robiť....