Blog

IT ženy dnes majú svoj deň

Martina Baumann - 27.04.2017 - Novinky

Žien v IT je stále ako šafránu, sú skôr vzácnosťou a v porovnaní s mužmi ich je skutočne málo. A keďže všetko vzácne a výnimočné si zvykneme nejako pripomenúť a hýčkať, výnimkou nie je ani dnešný deň - ten patrí IT ženám, ajťáčkam, programátorkam, všetkým ženám, ktoré sa venujú digitálnym technológiám a vôbec všetkým, ktoré sa nejakým spôsobom o IT zaujímajú (super, teda oslavujem aj ja). O čom teda hovorím?


Girl’s Day 

Je to niečo ako MDŽ - skoro to isté s tým rozdielom, že namiesto karafiátu a bonboniéry môžu muži ženám podarovať najnovšiu klávesnicu alebo rovno kvalitný PC - prípadne aj nejaký z našich kurzov (alebo rovno predplatné) by určite mnohé ženy potešil.

Naspäť k dnešnému sviatočnému dňu Girl’s Day - ide o celosvetový deň žien v informačno-komunikačných technológiách (IKT), ktorý sa koná vždy štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci! Tento rok pripadol na 27. apríla!

A čo hovoria štatistiky? 

Koľko žien v porovnaní s mužmi pracuje, alebo sa zaujíma o prácu v IT?

Podľa podkladov Profesie, ktoré nám vypracoval a poskytol analytik Tomáš Janotík, je v IT segmente až 87 percent mužov. Z toho zvyšok tvoria ženy. Takže podľa štatistík môžeme skutočne zhodnotiť, že situácia na Slovensku hovorí v prospech mužov, ktorí vo veľkej prevahe pracovne dominujú práve v IT oblastiach.

Na základe životopisov, ktoré uchádzači posielajú prostredníctvom spomínanej Profesie,  najviac sa uchádzačky zaujímajú o pozície: User experience Expert, Web dizajnér, Databázový analytik, Business Intelligence Specialist, Scrum Master a Technical writer.

Týždeň s úspešnými ajťáčkami, Slovenkami!

My sme v rámci tohto týždňa pripravili zopár rozhovorov so zaujímavými IT ženami. Naším zámerom je priniesť inšpiratívne príbehy žien, ktoré sa IT nezľakli a dnes sú úspešné programátorky, analytičky a pracujú v IT!

Rozprávala som sa s Alex, Ivkou a Luckou


A práve ony ma presvedčili o tom, že aj svet informačných technológií nemusí byť vôbec nudný, fádny. Naopak, som presvedčená, že s ich povolaniami sa spája mnoho príležitostí - napríklad spomeniem len cestovanie, spoznávanie nových ľudí a kultúr, ktoré ich môžu neustále posúvať vpred. Ako večný IT začiatočník som si teda sľúbila, že povýšim svoje znalosti o nejaký ten level vyššie. Dievčatá, ďakujem za inšpiráciu a dúfam, že rovnako to nakopne aj ďalšie z vás, ktoré stále zvažujete, či sa oplatí investovať napríklad do online kurzov - nezabúdajte, nemusíte byť rovno programátorky! Je niekoľko iných smerov, v ktorých sa môže každá jedna z nás nájsť. Skúste trebárs design, tam sa nejedna kreatívna duša môže dostatočne vyriadiť. Nebojte sa toho...teším sa na všetky, ktoré toto aspoň trošku nakoplo a povedali si, že idú si vylepšiť svoje digitálne zručnosti.


Páčil sa ti tento článok? Venuj mu 👍  Ak máš na nás nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇  


Twitter

Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. Pomocou RE-PASu môžeš absolvovať kurzy u nás zadarmo

Novinky

Ak si nezamestnaný a zároveň si evidovaný na úrade práce, máš veľkú šancu urobiť si u nás kurz zadarmo, ktorý ti príslušný úrad práce preplatí. Takto si...

Všetko o našom predplatnom online kurzov

Novinky

Po našej vianočnej a koncoročnej akcii na predplatné online kurzov sme sa pre veľký úspech rozhodli v tejto akcii pokračovať aj naďalej.  Teraz ti...

Ozoboti v akcii

Novinky

Zalistujme trochu v našich pamätiach a vráťme sa do detských čias, keď mal každý veľké sny. Určite veľa dušičiek túžilo po svojom vlastnom robotovi,...