Blog

5 spôsobov ako rozvíjať svoje dieťa a nezakazovať mu počítač

Learn2Code tím - 18.02.2019 - Vzdelávanie

Často dnes vidíme tristný obraz detí, ako v tmavom kútiku v žiari displeja svojho mobilu, tabletu alebo počítača presedia celé hodiny a bavia sa na príbehoch svojich reálnych či virtuálnych kamarátov vo fiktívnych svetoch. Až sa zdá, že počítačové hry a multimédiá sú pre deti príťažlivejšie než čokoľvek iné.

Prečo sa to deje? Podľa vedeckých výskumov sme to my sami, kto vedome či nevedome už v útlom veku, učíme deti spracovávať informácie odlišným spôsobom ako celé generácie pred nami. Silné podnety a rýchle tempo vnemov z elektronických médií povzbudzujú v mozgu vylučovanie hormónu odmeny dopamínu, a tým ovplyvňujú jeho kognitívne funkcie. Človek má sklony tieto zážitky opakovať, vyhľadávať nové a silnejšie podnety, čím sa roztáča "dopamínová špirála".

V súčasnosti sa s týmto problémom borí množstvo rodičov a vychovávateľov. Ak chceme, aby naše deti urobili aj niečo vo svoj prospech a svoju budúcnosť, potrebujeme tieto silné podnety najprv "prebiť", a tak si získať ich pozornosť. Potom by sme však mali postupne zjemňovať ,,nátlak” a cibriť výdrž a vnímavosť.

Ponúkam vám niekoľko inšpirácií, ktoré majú potenciál deti zaujať a zabaviť – bez toho aby prehlbovali svoju závislosť na médiách. Naopak, získajú radosť, zvýšia kontakt s rovesníkmi, vycibria si vnímavosť aj pohybové zručnosti. Efektívne tiež znížia závislosť na lacných náhradách zo sveta zábavného priemyslu.


1. Dajte krídla kreativite

Dnes je trendom konzumácia obsahu. Podobne ako pri jedení aj tu to môžeme uchopiť z opačnej strany a "uvariť si" niečo vlastné. Vďaka všadeprítomným technológiám máme veľa možností.

Nakrútiť mobilom vlastný krátky hraný, animovaný, prírodopisný film či televíznu reportáž? Na spracovanie materiálu a tvorbu hudby môžeme využiť voľne dostupné aplikácie v online obchodoch. Podobne vieme vyrobiť hudbu (napr. Chrome Music Lab) a ako bonus aj plagát na premiéru (Office), prípadne aj s vlastnoručne kreslenou grafikou (napr. Photopea). Môžeme tiež natočiť aj veselé video (s pokazenými zábermi) o tom, ako to celé vznikalo. A máme ideálny príspevok do rodinnej videotéky!

2. Stavebnice

Stavebnice sú ideálny prostriedok na konštruktívnu hru a experimenty. Sú navrhnuté tak, že rešpektujú intelektuálne a fyzické schopnosti detí v jednotlivých vekových kategóriách. Napríklad elektronická stavebnica Boffin, v ktorej si aj menšie deti bez potreby mobilu či počítača bezpečne postavia zábavné elektrické obvody.

Veľmi vhodné sú stavebnice Lego Technic s názornými ozubenými prevodmi a ďalšími súčiastkami, ktoré demonštrujú mechanické princípy.

Ak sa vám zdajú tieto stavebnice pridrahé, skúste niektorú z online Lego požičovní, ktoré sa začínajú vynárať aj u nás. Vrcholom tejto skupiny je robotická stavebnica Mindstorms, ktorá okrem lego dielikov obsahuje aj senzory a riadiacu jednotku. S použitím vhodného kurzu vovedie vás i vaše deti do sveta robotiky.


3. Výzva: Naučte ich programovať

Vyššia úroveň používania digitálnych technológií je naučiť sa ich ovládnuť ich cez programovanie. Nie je až také náročné začať, ak viete, za ktorý koniec to chytiť. Deti na kurzoch a v letných denných táboroch, ktoré organizujeme v Learn2Code, nás presviedčajú o tom, že keď sú správne motivované a pod dohľadom skúseného inštruktora, základy programovania zvládne každé z nich. Mnoho vecí sa však dnešní tínedžeri učia z videonávodov. A nie je to náhoda. Videonávod môže do veľkej miery osobný sprievod inštruktora nahradiť. Prvé experimenty môžu začať v Scratchi, pokračovať vlastnými mobilnými appkami v AppInventore alebo grafickými skicami v javascriptovom prostredí P5.js.

4. Meranie síl s rovesníkmi

Aj na Slovensku existuje množstvo súťaží pre deti, v ktorých si môžu merať sily s rovesníkmi. Výnimka nie je ani informatika. Ak vášho potomka zaujímajú hry a programovanie, môže vyskúšať súťaž v tvorbe hier Galaxiáda. Jej druhý ročník práve prebieha.

5. Doprajte pohyb celému telu

Každé dieťa, či už programátorské alebo nie, uvíta chvíľu veselého pohybu! Neveríte? V sprievode zábavnej počítačovej hry Stepmania prekoná(te) detskú lenivosť. Princíp hry spočíva v tom, že dotykom nôh po podložke za sprievodu populárnej hudby "zostreľujete" rýchle ubiehajúce šípky. Stepmania je k dispozícií zadarmo. Jediné, čo k nej potrebujeme, sú ovládače Dance Pad, ktoré sa však dajú v domácich či zahraničných internetových obchodoch kúpiť už od 10 eur za kus.

Hra obsahuje niekoľko herných režimov, dá sa hrať samostatne, ale zábavnejšia je vo dvojici (potrebujete dve podložky), či dokonca na turnaji. (Na ten si účastníci nosia svoje vlastné podložky.)

Vďaka týmto aktivitám vy a vaše deti zažijete radosť a pocit zmysluplného využitia času a moderných technológií v prospech spolupatričnosti a vnímavosti. Zároveň povzbudíte ich zdravú sebadôveru a získavanie takých zručností, ktoré určite využijú v budúcnosti.


Autorom článku je Marián Staňo

Marián je absolvent učiteľstva matematiky a informatiky na FMFI UK (2001). Od začiatku štúdia sa venoval experimentálnemu vyučovaniu informatiky na ZŠ a neskôr v škole pre deti so všeobecným intelektovým nadaním (ZŠ Košická Bratislava, Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v Bratislave, Inštruktor Letného denného tábora FMFI UK). Má dvadsaťročnú prax vo vzdelávaní detí ako lektor a autor vzdelávacích materiálov. Má rovnako skúsenosť ako facilitátor arteterapeutických skupín dospelých a hľadá prieniky medzi animovanou tvorbou a technológiami.


Logo facebook

Learn2Code tím

Učíme ľudí dizajnovať, robiť webstránky a programovať. Naše prezenčné kurzy nájdeš vo viacerých mestách na Slovensku a pomocou online kurzov sa môžeš vzdelávať z pohodlia domova.


Java najnovšie verzie – Java 9 moduly (1. časť)

Vzdelávanie

Od verzie 9 bude java vychádzať v pravidelných intervaloch. Každých 6 mesiacov nová java. Takže môžeme očakávať nové funkcionality častejšie, ale...

Využi toto leto: Online kurzy, za ktoré neplatíš!

Vzdelávanie

Ešte stále nám zostáva pár týždňov prázdnin. Čo tak využiť horúce letné dni a okrem zábavy a dovoleniek sa čosi naučiť? Nemusíš nikam chodiť, učiť sa...

Front-End development technológie

Vzdelávanie

Porovnaniu svetov Front-End a Back-End vývoja sme sa venovali pred pár mesiacmi. Dnes sa budeme hrabať v nástrojoch Front-End programátorov - čo všetko...