Alexandru Nyitraiovú sme už v jednom rozhovore spovedali, mnohí z vás ju poznajú aj z Learn2Code, kde istý čas pracovala. Keďže je však stále o čom rozprávať, spýtala som sa aj na to, čo si myslí o ženách a ich postavení v IT. Prečo spomínam práve ženy v IT? Blíži sa totiž Medzinárodný deň žien v IT a ako ženská časť tímu nášho L2C cítim morálnu zodpovednosť, aby sme si pripomenuli aj nežné pohlavie v tomto odvetví a pozreli sa spolu na to, aká je situácia dnes.
Alexandra momentálne študuje na MatFyze a aj keď prácu síce odložila na chvíľku bokom, programovaniu a všetkému okolo toho sa venuje stále. Mentoruje na workshopoch pre dievčatá Rails Girls alebo Django Girls v Bratislave, pracovala u nás v Learn2Code ako front-end developerka.
Programovanie je naozaj aj o hľadaní informácií na internete. Neustále googlovanie a trpezlivosť, ako hovorí samotná Alexandra. Čo sa týka pomeru žien v IT svete, vidí v tom aj určitú výhodu. Neprezradím na úvod všetko, viac už sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch od samotnej Alexandry.
„IT je svet mužov“ sa dá pochopiť rôzne.
Napríklad tak, že viac mužov ako žien študuje programovaniu blízky odbor. Alebo je väčšie percento mužov ako žien, ktorí sa venujú vývoju či výskumu v IT. Alebo viac mužov než žien pracuje ako manažér v IT oddelení. Čo by som už za pracovanie v IT nepovažovala. Možno sa to dá aj inak pochopiť.
Podľa môjho názoru, nie je programátor ako programátor. Či už je to muž alebo žena. Mnoho programátorov neštudovalo informatiku. Nezaujímali sa o to, nemali pre to vášeň. No keďže programovanie je populárne, tak sa to naučili z rôznych internetových kurzov.
Bohužiaľ, veľa takýchto programátorov nevie, čo je časová zložitosť algoritmu. Nerozvíjali si programátorské myslenie vďaka diskrétnej matematike. Taktiež im chýbajú všeobecné vedomosti o sieťach, bezpečnosti, návrhu databázových systémov či iných oblastiach IT, ktoré sa v praxi developera využívajú. Vidno to potom v ich kóde, ktorý síce môže fungovať a pekne vyzerať, ale často je neefektívny.
Podľa mnohých štúdii, sa vývoju či výskumu v IT venuje viac mužov ako žien. Pre mňa tento rozdiel nie je podstatný. Neovplyvňuje ma a preto ho nevnímam. Nerozlišujem ženy a mužov v technických odboroch. Rozlišujem medzi tými ľuďmi, ktorí pre to majú vášeň a záujem a tými, ktorí nie.
Presedenie leta na kúpalisku je pre mňa, úprimne, nuda. Vedela som, že ak sa budem snažiť počas štúdia, nezačnem po ukončení školy na úplne juniorskej pozícii.
Ujasnila som si, čomu sa chcem v tomto období môjho profesného života venovať. A to bol a aj je Javascript. Keďže som nemala pracovné skúsenosti, hľadala som medzi ponukami pre študentov. Inzerát Learn2Code som našla na jednom z profesných portálov a hneď som im napísala. Vedela som, že to bola pre mňa ideálna ponuka.
Momentálne sa plne venujem štúdiu. Na MatFyze nám tento semester dávajú mnoho úloh, a preto ma mrzí, že nestíham pracovať. Verím tomu, že keď sa to trošku uvoľní, vrátim sa do práce.
Popravde, netuším. Teraz by som už určite nemenila. Ale ak by som si musela vybrať, asi by som študovala cudzie jazyky a zdokonaľovala sa v nich. Cestovala by som a možno robila sprievodkyňu v cestovnom ruchu niekde v zahraničí. Ale vôbec netuším k akej profesii by ma to priviedlo.
Začiatky sú vždy ťažké. V akomkoľvek odbore. Nevedela som si hneď poradiť. Často som sa pýtala tých skúsenejších – priateľa, učiteľov.
Začalo sa to zlepšovať, keď som sa naučila nespoliehať sa na mentorov či učiteľov, ale výlučne na seba.
Mnoho vecí. Ťažké v programovaní je pochopiť, že sa treba naučiť googliť.
Tak isto bolo ťažké nadobudnúť väčšiu trpezlivosť. Keď mi niečo nefungovalo, nemohla som sa na to vykašľať. Za mňa by to nikto iný nespravil a ja by som sa nič nenaučila. Tiež bolo ťažké pochopiť, že ak nechcem zostať priemernou, musím sa začať zdokonaľovať v programovaní aj vo voľnom čase. Pretože škola mi nedáva dostatok praxe.
Myslím si, že veľmi záleží od firmy, do ktorej sa uchádzam. A tak isto od mojich schopností.
Ak sa človek naozaj snaží a nevynecháva ani angličtinu zo svojho štúdia, má šance na tak dobre platené pozície, za ktoré by na Slovensku dostal niekoľkonásobne menej. Napríklad ak pracuje pre zahraničný trh.
Myslím si, že stále existujú firmy, ktoré si vyberajú zamestnancov najmä na základe menej podstatných vecí než podľa ich schopností. Niektoré si preto neudržujú diverzitu zamestnancov. A to je len nevýhodou takejto firmy. A preto by som tam nechcela pracovať.
Na strednej škole som si nenašla kamarátku, s ktorou by som sa zhodovala vo väčšine názorov. Takže hoci som sa s nimi bavila, nikdy som si s nimi nerozumela natoľko, aby som si nechala „ofrflať“ svoje rozhodnutie.
Keď som prišla na MatFyz, zistila som, že ľudia sú tu oveľa inteligentnejší. Dievčatá aj chalani. Dá sa s nimi pokecať naozaj o všetkom. A tu som si našla tie pravé kamarátky a aj kamarátov. O práci sa tu dá baviť naozaj s každým.
Podľa mňa, má aj výhody, že je menej žien v IT. Napríklad, ak príde na pracovný pohovor nejaká vážne vyskillená baba, budú si ju možno viac ceniť v kolektíve. Pretože aj vďaka nej je kolektív viac diverzitný.
A čo sa týka toho pomeru, myslím si, že sa to bude čím ďalej tým viac vyrovnávať.
Na prácu sa ma ľudia pýtajú vrámci bežnej komunikácie. Keďže väčšina tých, s ktorými sa stretávam, sú tiež ITčkari, chápu ma. Občas sa ma pýtajú na skúsenosti aj spolužiačky, ktoré ešte nepracovali v IT.
S dievčatami, ktoré sa rozhodujú medzi IT a iným odborom sa stretávam iba na workshopoch. A áno, tam sa ma občas pýtajú na štúdium alebo na prácu.
Ak ich to aspoň trochu baví, nech skúsia štúdium informatiky, alebo podobného odboru.
Prichádza doba automatizácie, technológii a v IT bude v dohľadnej dobe dostatok solídnych pracovných ponúk. Ak by ich to predsalen prestalo baviť, stále môžu prestúpiť na inú školu. Veď sú vo veku, kedy treba skúšať veľa vecí, aby vedeli, čo chcú a čo nie.
Alexandra má aj svoj osobný blog, ktorý nájdeš TU.
Alexandre ďakujeme za rozhovor. Páčil sa ti rozhovor? Venuj mu 👍 Ak máš na Alexandru nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇
Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem.
Rozhovory
22.02.2017 - Martina Baumann
Stanley Mácha je novým lektorom kurzu Visual Design v Košiciach. Najskôr študoval architektúru a po skončení štúdia sa postupne začal venovať vývoju...
Rozhovory
16.12.2016 - Learn2Code tím
Jakub sa už niekoľko rokov živí ako dizajnér-animátor. Prvý krát sa Kubo dostal do styku s dizajnom ešte počas strednej školy a neskôr aj pri práci v...
Rozhovory
10.10.2016 - Learn2Code tím
Matej študoval na FIITke a dnes zarezáva ako front-end developer. V odbore pracoval na profesionálnych klientských web stránkach (napr. pre realitné...